Agnė Verbalytė

Tai galbūt vienintelė metų diena, kurią norisi tęsti iki begalybės

Atėjus rudeniui it žuvys į vandenį neriame į darbus. Tačiau ne iš karto. Vis dar gyvename praėjusių atostogų prisiminimais ir kitų atostogų laukimu. Tai galioja tiems, kurie tradiciškai atostogauja vasarą. Gerai praleistas laikas ir patirti nuotykiai grąžina į ką tik prabėgusią vasarą.

Nijolė ir jūra

Aktorė, renginių vedėja ir dainininkė Nijolė NARMONTAITĖ kiekvienoms savo atostogoms suteikia ypatingą spalvą. Laiką ji leidžia su artimais žmonėmis, per atostogas nesėdi namuose ir nesivarto pajūryje. Jai patinka aktyvus poilsis. Tačiau paskutinę atostogų dieną pasijunta keistai: supranta, kad teks ištrūkti iš įspūdžių ir grįžti į normalų pasaulį.

Ar prisimenate garsiąją E.Hemingway apysaką „Senis ir jūra"? Ir jos herojų senį, ištisas dienas žvejojusį jūroje? Šios vasaros Nijolės atostogos buvo panašios į aprašytojo senio: du mėnesius kartu su mylimuoju Pauliumi Kovu ji plaukiojo po Danijos ir Švedijos

salynus. „Pauliaus svajonė buvo perplaukti šalia Gotlando salos esantį Goethe's kanalą. Goethe's kanalas - daugelio jūrą pamėgusių žmonių svajonė. Jame ir praleidome didžiąją kelionės dalį, nes tokio nuostabaus grožio per keletą dienų neapžiūrėsi", - pasakoja Nijolė.

Jai Baltijos jūra padarė didžiulį įspūdį: „Ji tokia permaininga - tai rami, tai audringa. Kai jūra būdavo rami, galėjau pažvejoti, ja pasigrožėti. Žvejyba - vienas didžiausių šios kelionės malonumų. Džiaugiuosi, kad kibo įvairiausios žuvys. Žvejyba buvo ne tik pramoga, bet ir būdas pasirūpinti maistu. Na ir kas, kad kurį laiką teko padirbėti virtuvėje gaminant maistą. Tai atostogų neaptemdė.

Baltijos jūra nenuspėjama, supratau, ką reiškia audra. Tai - ne pats maloniausias jausmas. Stichijos manęs nežavi, man labiau patinka būti sausumoje. Gera laive, ypač kai jūra būdavo rami, bet dar geriau jaučiuosi išlipusi į krantą. Džiaugiuosi, kad keliaujant nekankino jūros liga. Tik keista, kad jau atplaukus į Lietuvą pasidarė bloga."

Nijolė prisipažino, kad grįžusi po įsimintinos kelionės jautėsi sutrikusi, buvo keista vėl vaikščioti žeme: „Tačiau paskutinės atostogų dienos tam ir skirtos, kad ištrūkčiau iš įspūdžių ir grįžčiau į tikrą pasaulį, į darbą, į kasdienę rutiną. Labai svarbu susidaryti paskutinės atostogų dienos grafiką, kad po kelionės spėtum susitvarkyti, atlikti buities darbus. Į darbą taip pat geriau įsitraukti pamažu, o ne iš karto po atostogų mėginti „kalnus nuversti". Kai paskutinei atostogų dienai numatyta daug veiklos, ją geriau praleisti vienai, kad niekas netrukdytų. Šiaip paskutinę dieną, kaip ir per visas atostogas, reikia, kad brangus žmogus būtų šalia.

Ir dabar, kai atostogos baigėsi, vis dar gyvenu jų akimirkomis, dar planuoju keletui dienų nuvykti į Dzūkijos miškus pagrybauti. Grybavimas - maža kiekvienų atostogų užbaigimo tradicija. O šiemet - tai ir nuostabių atostogų pratęsimas, lyg trumpas atotrūkis nuo jau prasidėjusių darbų."

Šiek tiek liūdnesnė diena

Neverta gailėtis to, kas nutiko ar nenutiko per ilgai lauktas atostogas. Reikia prisiminti gražias akimirkas ir tikėtis, kad kitos atostogos bus dar įsimintinesnės. Lietuvos jaunimo teatro aktorius Saulius SIPAITIS nesigaili paskutinių savo atostogų dienų, nors jos nebuvo tokios, kokias planavo. Bet juk svarbiausia - būti su artimais žmonėmis.

„Šiemet kartu su šeima planavome vykti į Ispaniją, bet dėl peties operacijos teko atostogauti Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad liepos pabaigoje dvi savaites su šeima praleidau Šventojoje. Kiekvieną vasarą stengiuosi ten pailsėti. Ramias ir beveik idealias atostogas man šiek tiek temdė tik vasaros pradžioje atlikta operacija. Nors negalėjau maudytis, veiklos netrūko. Stebėjau vandenyje besipliuškenančią anūkę Ugnę. Tos savaitės Šventojoje prabėgo lyg viena diena. Atostogos Lietuvos pajūryje man patinka, nebūtina važiuoti kur nors toliau, kai turime nuostabų pajūrį. Laisvesniais savaitgaliais mėgstu pabūti gamtoje. Geros atostogos ir tos, kai spėju aplankyti svečią šalį, pamatau ką nors naujo, patiriu įspūdžių. Tačiau po kelionių būtinai turiu pailsėti Lietuvos pajūryje", - vasarą prisiminė pašnekovas. Ką veikė paskutinę atostogų dieną? „Ji skirta atsisveikinti su aplinka, kurioje praleidai laisvą laiką, pamąstyti, ką nuveikei, susikrauti visus daiktus, grįžti namo ir pailsėjus imtis darbo. Aš niekada nesigailiu prabėgusių atostogų dienų, nes žinau, kad iki kitų atostogų reikia pagyventi tik metus. O ir pats sugrįžimas iš gamtos į miestą nebūna toks skausmingas, nes gyvenu Vilniuje, o čia taip gražu, kad kiekviena laisvesnė minutė virsta mažomis atostogomis."

Po vasaros grįžęs į darbą S.Sipaitis jaučiasi lyg vis dar poilsiautų, nes vaidinti teatre jam yra malonumas, o ne prievolė. „Tiesa, paskutinei atostogų dienai būdinga truputis liūdesio, nostalgijos ir kitų poilsio dienų laukimo," - sako aktorius.

Ispanija išvadavo iš keistos būsenos

Kai ilgai lauki atostogų, jos turi būti ypatingos. „Keistuolių teatro" aktorė, mums labiau žinoma kaip „Dviračio šou" blondinė Aldona VILUTYTĖ visą vasarą nejuto, kad atostogauja! Ir tik paskutinėmis rugpjūčio dienomis spėjo pasidžiaugti tikromis atostogomis.

„Beveik per visas vasaros atostogas ir dirbau, ir ilsėjausi. Atsirado toks keistas jausmas: negali dirbti, nes jau reikia ilsėtis, ir negali ilsėtis, nes mąstai apie darbus. Labai džiaugiuosi, kad paskutinėmis rugpjūčio dienomis kartu su draugais praleidau savaitę Ispanijoje. Tai buvo išvyka draugų vestuvių proga, vietoj vestuvių puotos. Jaunieji savo draugams surengė šventę. Gyvenome nuostabioje vietoje, keliolika kilometrų iki Barselonos, viloje ant kalno. Tai buvo pačios geriausios atostogos per pastaruosius penkerius metus. Per atostogas nemąsčiau apie darbus, buitį, buvau su nepaprastais žmonėmis: bičiuliais ir klasės draugais. Paskutinę dieną džiaugėmės, kad mūsų draugas Edvinas Krungolcas Pekine iškovojo sidabro medalį. Stebėjome Lietuvos ir Ispanijos krepšininkų kovą pusfinalyje"... - prisimena Aldona atostogų pabaigą. Paskutinioji diena saulėtoje Ispanijoje ją nustebino apsiniaukusiu dangumi ir lietumi, primindama, kad rytoj teks vykti namo: „Tačiau naktį orai vėl tapo ispaniški, ir dauguma mūsų iki skrydžio, kuris turėjo įvykti rytą, nemiegojome."

Daugelis žmonių paskutinėmis atostogų dienomis jau grįžta prie kasdienių darbų, planuoja, ką veiks: „Tačiau didžiausias malonumas paskutinę dieną - pasimėgauti greitai bėgančiomis atostogų minutėmis. Kaip praleisti paskutinę atostogų dieną - individualus pasirinkimas. Jei dirbate dideliame kolektyve, gal ir geriau pailsėti vienam. Jeigu esate namų šeimininkė, kodėl gi nepasilinksminus su draugais? Svarbiausia - nedaryti to, ko nenori. Toks mano patarimas paskutinei atostogų dienai," - rimtai pataria linksmoji aktorė Aldona.
Lietuvos žinios, 2008.09.06« Grįžti atgal